LG

Nákupom u elektro predajcu  združenia HOME ELEKTRO s.r.o.,
podporujete svoj vlastný región
.

Najlepšia práčka

Aká je najlepšia značka práčiek?
Kto by si túto otázku nedával pred kúpou novej práčky. Pohľadov a kritérií je veľa a odpoveď by bola vždy iná. Návštevníci našich stránok si volia tú svoju naj značku práčiek.

Dajte jeden svoj hlas tej svojej značke práčky, ktorú už roky používate a ktorú považujete za tú naj.

Aeg

67%

Bauknecht

1%

Beko

6%

Bosch

3%

Candy

2%

Electrolux

5%

Gorenje

2%

Indesit

1%

Siemens

1%

Whirlpool

11%

Zanussi

1%
Celkový počet hlasov: 3317

Ako si vybrať práčku?

Odkedy sa ľudia obliekajú, odvtedy sa zaoberajú aj tým, ako vyčistiť oblečenie, ktoré si nosením či neobratnosťou (seba či iných) zašpinili. A tak sme počas plynutia storočí od jednoduchého prania v potoku prešli k praniu v drevených kadiach a neskôr k práčkam. V roku 1910 sa začali vyvíjať prvé práčky s motorom. Od tých čias prešlo veľa rokov a vývoj z roka na rok prekonáva možnosti techniky. Trh je zaplavený rozličnými modelmi a my sme pri výbere pračiek viac a viac zmätení. Radila nám Darina Papáčová, produktový špecialista značky Whirlpool Slovakia.

Pri výbere sa zákazník rozhoduje na základe toho, koľko miesta v domácnosti má. To znamená, že ak má miesta menej, zvolí práčku s úsporným priestorom a ak viac, zvolí práčku, ktorá disponuje väčším objemom.

Ako sa delia práčky?

Do hlavných kategórií môžeme rozdeliť práčky voľne stojace a vstavané. U voľne stojacich sa ďalej práčky delia na zhora plnené a zdola plnené. Vstavané práčky bývajú iba spredu plnené, aby mohli byť zakomponované do kuchynskej linky alebo do vstavanej skrine priamo v kúpeľni. Zákazník má teda možnosť vybrať si práčku podľa toho, kde presne bude umiestnená.

Čo môžeme očakávať od tzv. „doplnkových“ funkcií?

Ku klasickým doplnkovým funkciám patrí tzv. predpranie, plákanie, funkcia uľahčenia žehlenia – vtedy si práčka vezme väčšie množstvo vody a pri plákaní si naberie viac vody a má veľmi jemný priebeh odstreďovania, aby sa nám krčivá bielizeň až tak veľmi nepokrčila. Veľmi praktickou funkciou pračiek je „stop s plnou nádržou“, ktorú oceníte najmä pri praní závesov a záclon. Zatiaľ čo vy si poumývate okná, opraté záclony vás „počkajú“ vo vodou naplnenej práčke a odstreďovanie urobíme, až keď ku práčke pristúpime. V neposlednom rade je tlačidlo na odstraňovanie škvŕn, a to znamená, že bielizeň sa perie v špeciálnom rytme – najprv pri nižšej teplote a neskôr po cca 10-12 min. vybehne na vyššiu teplotu. Pokiaľ nechcete prať hneď, ale potrebujete práčku zapnúť až po určitej dobe, napríklad dve hodiny po vašom odchode, môžete stlačiť tlačidlo neskorší štart, práčka sa zapne vo vami zvolenom čase.

Whirlpool AWO C 6104

Aké sú moje možnosti pri voľne stojacich práčkach?

Pri zhora plnených práčkach máme viac typov. Napríklad prvý model, ktorý tu máme, je zhora plnená práčka. Zároveň je aj úsporná, a to najmä priestorovo pretože má šírku 40 cm a hĺbku 60 cm. Dvere sa otvárajú smerom nahor a zákazník preto ešte pred kúpou musí naplánovať umiestnenie samotného prístroja, aby mal voľný priestor nad dvierkami.

Práčka zhora plnená disponuje násypkou, ktorá sa nachádza vo výške dverí. Do násypky vkladáme prostriedky pre predpranie, hlavné pranie a aviváž a otváranie bubna práčky je zvyčajne zatlačením tlačidla, kedy sa nám dvierka otvoria. Netreba zabudnúť aj práčku správne zatvoriť.

Ďalšou možnosťou pri obmedzenom priestore je spredu plnená práčka, ktorá síce má šírku 60 cm, ale jej hĺbka je veľmi úsporná a má len 45 cm. Je vhodná do bytoviek alebo do kúpeľní, ktoré sú priestorovo veľmi skromné. Výhodou tejto práčky je, že nad ňu môžeme nainštalovať rôzne poličky a skrinky. Zároveň objem práčky je 6-7 kg v závislosti od modelu. Rovnako sa v nej spredu nachádza násypka, ktorú je vhodné občas vybrať a následne poumývať. Aj táto úsporná práčka je vybavená špeciálnymi programami na pranie syntetiky, vlny, alebo aj bielizne, ktorá by mala byť praná v rukách. Všetky môžu byť prané v automatickej práčke. Pre tých, ktorí majú problém s triedením podľa vlákniny, máme veľmi príjemné riešenie – a to triedenie podľa ikoniek s typom textílie. Je to veľmi jednoduché triedenie aj pre začiatočníka, ktorý bude práčku obsluhovať. Zároveň na práčke vieme nájsť aj špeciálne úsporné programy, pri ktorých nám práčka perie síce dlhšie, ale pri menšej teplote. Rovnako existujú aj programy, ktoré sú veľmi úsporné, čo sa vody týka – ako napríklad 19-litrová spotreba na vypranie málo znečistenej bielizne alebo program šetriaci čas, pri ktorom za 15 minút vyperieme znečistenú bielizeň.

Treťou a veľmi obľúbenou verziou práčok sú práčky, ktoré nazývame full size – a to preto, lebo tieto práčky majú hĺbku rovnakú ako šírku – 60 cm. Zvyčajne majú väčšiu kapacitu, od 7-12 kg bielizne v závislosti od modelu. Pračka je rovnako doplnená programami, môžete v nej teda prať nielen bavlnu, ale aj syntetiku a iné materiály. Rovnako sú programy rozdelené podľa farebnosti. Napriek tomu, že je práčka veľká, disponuje funkciami aj pre úsporné pranie. Veľkosť otvoru je väčšia ako u štandardnej práčky, zároveň je vo vnútri vybavená špeciálne upraveným bubnom a rebrami, ktoré bránia otieraniu bielizne, a preto môžete v práčke prať aj tú najjemnejšiu bielizeň, ktorú by ste inak prali v rukách. Z tejto práčky sme vybrali špeciálnu hadicu, ktorá je vybavená tzv. „aquastopom“. To znamená, že ak by prišlo k nežiaducemu úniku vody z práčky, automaticky sa únik v tejto hadici uzavrie a vy nevytopíte ani seba a ani svojich susedov.

Whirlpool AWE 7519

Čo je energetický štítok?

Nakoľko nás zaujíma, aká je spotreba vody a energie, mali by sme sa pri výbere práčku riadiť tzv. energetickým štítkom. Ten je súčasťou výbavy každej práčky a môže byť nalepený spredu, alebo priamo v dokumentácii prístroja či v technickým parametroch na internete. Na štítku je uvedená energetická trieda – najlepšie majú úroveň A+++ a následne to klesá smerom nadol. Najnižšou energetickou triedou je A+ a A. Nižšie označenie už spotrebiče neponúkajú. Ďalším údajom je spotreba energie, ktorá je uvedená v pomere rok/220 pracích cyklov. Je to norma, ktorú zaviedla Európska únia. Spotreba vody patrí tiež medzi dôležité faktory a je tiež v pomere 220 pracích cyklov/kapacita náplne. Pokiaľ premýšľame nad veľkosťou kapacity náplne, nemali by sme sa jej báť, lebo čím väčšia kapacita, tým väčšie možnosti. Môžeme si dovoliť vyprať napríklad paplóny či bundy. Pokiaľ do práčky vložíme menej bielizne, každá práčka automaticky vyhodnotí koľko bielizne sa v nej nachádza a prispôsobí tomu prací proces. Kvalita odstredenia je tiež parameter, ktorý sa nachádza na energetickom štítku, rovnako ako aj hlučnosť pri praní a odstreďovaní. Pri výbere práčky preto dávajte pozor na tieto základné parametre, aby ste ich mohli následne akceptovať.

Nasledujúci článok: BEKO - žehlička zdarma
 
 
 

Staňte sa členom
HOME elektro

združenia elektro predajcov bielej a čiernej techniky s celoslovenskou pôsobnosťou. 

Našich členov združenia nájdete rovnako vo veľkých slovenských mestách ako aj v menších a malých mestečkách, či obciach po celom Slovensku.

Hlavní web-partneri

www.viva-slovakia.sk
 

Pre združenie Home elektro s.r.o. © 2012 generuje